Канал 5

Арената во Загреб се пренаменува во корона-болница (ВИДЕО)

„Капацитетот на Арената е околу 420 кревети, 274 кревети ќе бидат на 3-ти кат и околу 150 н...

25 илјади Филипинци евакуирани по налетот на тајфунот „Молави“

Невремето предизвика поплави во селските подрачја и откорна покриви од куќите, но засега нема инф...

Бочварски: Интеграцијата во ЕУ е наш врвен приоритет

,,Во ова време на светска здравествена криза, кога меѓусебната зависност на земјите од регионот с...

Царовска: Учењето на далечина е успешен одговор на предизвиците од пандемијата

Ова го рече министерката за образование и наука Мила Царовска во обраќањето на третиот Дигитален ...

Николовски назначен за претседавач на Антикорупциската деловна коалиција

Оваа платформа која делува по примерот на Кралството Холандија и воспоставени позитивни прак...

Заев по повод новата Рамка за соработка за одржлив развој со ООН: Имаме стратешки документ

Како дел од активностите по повод Денот на Обединетите нации и 75-годишнината од потпишувањето на...

Нови ригорозни мерки во Словенија – забрана за движење надвор од општините на живеење

Ваквото ограничување на движењето надвор ќе биде во сила седум дена за целата земја, а олеснување...

Пожарникарите од Скопје на протест, очекуваат позитивен одговор од градоначалникот

Ако итно не се реши проблемот со Град Скопје, најавија дека утре ќе излезат на протест.. Од стран...

Потрошувачката кошница станува се „потешка“

Последните мерења на Сојузот на синдикати кој ја пресметува потрошувачката на едно четиричлено се...

Поради ковид пандемијата се очекуваат нови антикризни мерки

Вицепремиерот Фатмир Битиќи и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска најавија дека се р...

Османи: Ќе се допрецизираат одредени прашања од Договорот со Бугарија

Според него, од македонска страна има подгтовеност да се до прецизираат одредени делови во односи...

Градинките ќе продолжат со работа

 Ресорната министерка Јагода Шахпаска уверува дека состојбата е генерално стабилна, дополнит...

Филипче: Над 85 насто од починатите имале други коморбидитети

Надлежните остануваат на досегашните мерки но и на мерките за маските на отворено и за гостите ко...

Ковид пандeмијата и како да се организираат домашните слави?

Традицијата на славење ќе продолжи, но годинава, тоа да биде само во кругот на најтесното семејст...

Дали ковид пандемијата ги „суспендира“ човековите права?

 Ова е една од мерките за спречување на ширењето на корона вирусот која утре ќе се најде пре...

Бочварски на третиот Министерски совет ЕУ - Западен Балкан

„Владата на Република Македонија е силно посветена на интеграција на земјата во Европската ...

Караџовски: Јас и мојата фамилија не сме корумпирани

 Ако некој од нас бара оставка треба да аргументира зошто ја бара, рече претседателот на Ком...

ВМРО-ДПМНЕ: Демократизирањето на СДСМ се сведува на она што ќе го науми и каже Зоран Заев

Демократизирањето на СДСМ се сведува на она што ќе го науми и каже Зоран Заев. Заев да престан...

Меркел: Состојбата со пандемијата во Германија е драматична

Според неа, сегашните мерки против ширење на коронавирусот не се доволни и постои опасност од пре...

Филипче: Мерките кои се предлагаат имитираат полициски час

 Но, со самото тоа што по 23 часот ништо нема да работи во државата, е практично имитирање н...