Канал 5

ВМРО-ДПМНЕ:Денес од Скопје и 15 други градови граѓаните ќе побараат оставка од Заев

Денес е денот кога сите граѓани на Република Македонија ќе продолжат заедно во битка за одбрана н...

Филипче: Здравствениот систем се подготвува за вакцинација за ковид-19

„Вакцинацијата со оваа вакцина ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треб...

Утврдено законското решение за државната гарантна шема преку Развојната банка

Владата, на вчерашната 25-та седница, донесе одлука да го предложи на усвојување во Собранието Пр...

СДСМ: Хистеричниот Мицкоски да не чека туку да одговори, за кои структури одработува?

Наместо одговор, Мицкоски со денови организира собири за спас на неговата фотелја во белиот дворе...

ВМРО-ДПМНЕ:„Тандемот лепливи прсти“ Заев - Бучковски сега ќе решава за македонскиот јазик, ...

Заев одби единство во разговорите, за да сега со осудениот криминалец Бучкоски ја продаваат Макед...

Денови на медот во „Рамстор мол"

Ќе учествуваат пчелари од повеќе региони низ земјава, а посетителите ќе имаат можност да дегустир...

Велика Британија ја одобри вакцината против ковид-19

„Владата ја прифати препораката на Агенцијата за лекови и здравствени производи и ја одобри...

Казни за 578 лица за неносење маска

Министерството за внатрешни работи денеска апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките и прот...

Скандал во Брисел: Полицијата растурила оргии на 25 мажи , меѓу кои и унгарски европратеник

Според британската ТВ6, полицијата не ги соопштила националностите или идентитетот на мажите што ...

СДСМ: Опасни и штетни за граѓаните се обидите на Мицкоски да го блокира Собранието

Немањето сопствен став, мерка или политика, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да го надоместат со тоа ...

Без вода корисниците од населбата 11 Октомври

Прекинот на водоснабдувањето е поради реконструкција на водоводна мрежа на бул. „Борис...

Осми декември – неработен за сите граѓани

Осми декември е државен празник согласно со Законот за празниците на РМ  (Службен весник&nbs...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за бесплатни КОВИД тестови

 Однародената власт сега станува и одлепена од реалноста уште повеќе.    &...

Почнува пилот-програмата за сеопфатно сексуално образование

Воведувањето  сеопфатно сексуално образование во основните училишта, според МОН,  ќе зн...

Повторно амбасадорски состанок на ЕУ за проширување, мали шансите за преговори

Ситуацијата останува за сега непроменета во Брисел во однос на ветото на Бугарија за отпочнување ...

Владата бара продолжување на кризната состојба, намален притисокот врз болниците...

Одлуката ја донесе вчера на седница врз основа на предлогот на Управувачкиот комитет за координац...

Македонија и Албанија ќе потпишат спогодба за менаџирање на риболовот на Охридско и Преспанско

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа денеска со министерот за земј...

Е-настан „Соларна енергија во Скопје – предизвици и можности"

Осознавање на можностите за подобро искористување на сончевата енергија и предизвиците за нивно о...

Облачно и студено

Минималната температура ќе се движи од -9 до 1, а максималната од 4 до 11 степени. Во Скопје с...

Џуд Ло: „Пред 9 години ми ја најавија короната“

Иако Ковид-19, што се појави во Кина кон крајот на минатата година, а потоа се прошири низ целиот...