Канал 5

Претседателот на Тунис добил писмо со сомнителен прав

Како што е истакнато, претседателот Каис Саид не го отворил писмото и се чувствува добро. Држа...

Новите соеви се шират,од корона во последните 24 часа починале рекордни над 18.000 луѓе

Во трката за вакцина, што е надеж во здравствена криза која продолжува да се влошува, еден од про...

Google ќе отвори сопствен портал во Австралија, за да ја избегне обврската за плаќање

News Showcase треба да започне веќе во февруари и е последниот тактички потег на Google во жесток...

Бран самоубиства на ученици во Лас Вегас, властите сакаат повторно да ги отворат училиштата

Бидејќи училиштата ги затворија вратите во март, системот за рано предупредување што го следи мен...

Бојко Борисов: Почит за повеќе од 11.000 Евреи депортирани од „ Вардарска Македонија“ и Тракија

Гестот на Борисов е за поздравување, џентлеменски и човечки,  пред се што на еден дипломатск...

Илјадници на откривање на споменикот на Стефан Немања во Белград(ВИДЕО)

Да потсетиме, во Србија е на сила забраната за собирање повеќе од пет лица. Исто така, угостителс...

Влада: Започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина против КОВИД-19

Со заклучок на Владата Министерството за здравство доби задолжение да спроведе постапка за набавк...

Претседателот на Танзанија: Господ штити од корона, вакцините не се добри

"Вакцините не се добри. Ако беа такви, тогаш белците ќе направеа вакцина за ХИВ / СИДА"...

Нова жртва на српскиот наставник по глума: Ме силуваше секој вторник

Станува збор за 20-годишна девојка која го пријавила Алексиќ во полиција, по што била сослушана в...

Руската полиција го уапси и братот на Навални

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците во саботата и побараа ослободување на Навални, кој издржу...

Лувр во големи загуби поради коронавирусот

Познатиот музеј беше затворен шест месеци поради пандемијата. Бројот на посетители паднал од 9,6 ...

Борислав Крмов и Зоран Димитровски во „Само вистина“

Ако некој политички лидер води тајна акција, пописот нема да успее или нема да биде точен, рече Д...

Европските држави воведуваат уште построги мерки на границите

„Ќе бараме сите такви патници на кои не може да им биде забранет влез да бидат изолирани де...

Масовни антивладини протести во Софија, земеник министерот им покажа среден прст (ВИДЕО)

,,Марш на слободата” се одржа во центарот на Софија , пред зградата на Владата и наМинистер...

Шведска забранува одгледување нутрии до крајот на годинава

Шведска објави случаи на коронавирус на неколку фарми со нутрии, но во декември властите објавиле...

Војна за вакцини: ЕУ со ултиматум до Астра Зенека

Европската унија потпиша договор со АстраЗенека за 400 милиони дози вакцина, а компанијата во меѓ...

Митева: Средношколците ја имаат поддршката од ВМРО-ДПМНЕ

Но, затоа како главна вест денес се пласира поддршката која ја добила министерката Царовска од зд...

Заев: Празникот Свети Сава е потврда за нашите заложби за заедништво

Во обраќањето до српскиот народ премиерот Заев изрази искрени желби за добро здравје, радост и бл...

Инфектолог од Албанија заболел од коронавирус по примање на вакцината

Пиперо бил еден од првите лекари кои ја примиле вакцината Фајзер против ковид-19, на 11 јануари в...

Москва ги попушта мерките, се отвораат рестораните, кафулињата и клубовите

„Пандемијата се намалува и во новите околности е наша должност да создадеме услови за што п...