Канал 5

Шпанија воведува вонредна состојба и полициски час до мај

„Ситуацијата низ која минуваме е екстремна“, рече Санчез во телевизиското обраќање пр...

Во Косово 205 новозаразени со корона, починале три лица

Три лица починале како резултат на коронавирусот, објави Институтот за јавно здравје во Приштина....

Ердоган ги повика Турците да ги бојкотираат француските производи

Турскиот претседател денеска ги повика граѓаните на бојкот на француските производи.. Апелот на Е...

Левица:Филипче да си поднесе оставка за неодговорност и продлабочувањето на кризата

Доколку се земе предвид  број на иселени жители, состојбата е уште покатастрофална. Ова у...

ВМРО-ДПМНЕ:Граѓаните не се виновни затоа што Филипче ништо не презема за да се намали смртностa

Филипче да каже што преземал тој лично за да се намали бројот на починати лица. Наместо да се ...

На осум дена до изборите,во САД гласале безмалку 60 милиони луѓе

Трамп тврди дека постигнал напредок во борбата против болеста, иако САД последните неколку дена и...

Меркел за коронавирусот:Вака веќе не може,немам добро претчувство

На врвот на листата сè уште се САД со скоро 60.000 нови инфекции во последните 24 часа. Но...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Предлог – закон за дополнување на законот за заштита од заразни болести

Со Законот за дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести бараме формирањ...

Арената во Загреб се пренаменува во корона-болница (ВИДЕО)

„Капацитетот на Арената е околу 420 кревети, 274 кревети ќе бидат на 3-ти кат и околу 150 н...

25 илјади Филипинци евакуирани по налетот на тајфунот „Молави“

Невремето предизвика поплави во селските подрачја и откорна покриви од куќите, но засега нема инф...

Бочварски: Интеграцијата во ЕУ е наш врвен приоритет

,,Во ова време на светска здравествена криза, кога меѓусебната зависност на земјите од регионот с...

Царовска: Учењето на далечина е успешен одговор на предизвиците од пандемијата

Ова го рече министерката за образование и наука Мила Царовска во обраќањето на третиот Дигитален ...

Николовски назначен за претседавач на Антикорупциската деловна коалиција

Оваа платформа која делува по примерот на Кралството Холандија и воспоставени позитивни прак...

Заев по повод новата Рамка за соработка за одржлив развој со ООН: Имаме стратешки документ

Како дел од активностите по повод Денот на Обединетите нации и 75-годишнината од потпишувањето на...

Нови ригорозни мерки во Словенија – забрана за движење надвор од општините на живеење

Ваквото ограничување на движењето надвор ќе биде во сила седум дена за целата земја, а олеснување...

Пожарникарите од Скопје на протест, очекуваат позитивен одговор од градоначалникот

Ако итно не се реши проблемот со Град Скопје, најавија дека утре ќе излезат на протест.. Од стран...

Потрошувачката кошница станува се „потешка“

Последните мерења на Сојузот на синдикати кој ја пресметува потрошувачката на едно четиричлено се...

Поради ковид пандемијата се очекуваат нови антикризни мерки

Вицепремиерот Фатмир Битиќи и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска најавија дека се р...

Османи: Ќе се допрецизираат одредени прашања од Договорот со Бугарија

Според него, од македонска страна има подгтовеност да се до прецизираат одредени делови во односи...

Градинките ќе продолжат со работа

 Ресорната министерка Јагода Шахпаска уверува дека состојбата е генерално стабилна, дополнит...