Канал 5

Пакет со отров бил испратен до Доналд Трамп

Случајот го пријавиле двајца полицајци. Биле извршени  два теста за да се потврди присуст...

Столе Попов е добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм", Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300"

Полско-американскиот кинематографер Јануш Зигмунд Камински ја доби наградата „Зла...

Сопствениците на земјиштето во,, Расадник “ бараат извинување од ВМРО ДПМНЕ

Со допис до медиумите сопствениците ја информираат јавноста   дека десет години плаќаат...

Родилка и нејзиното бебе починале на ГАК -директорката Јовановска повеќе детали најави за утре

Случајот за Канал 5 го потврди директорката на Гинекологија, Викторија Јовановска која повеќе дет...

Франција и Британија бележат рекорди,се воведуваат строги мерки

Француските здравствени власти пријавија 13.498 нови случаи на ковид-19, што е нов рекорд за 24 ч...

Руски суперсонични бомбардери поставија светски рекорд во должина на летот(ВИДЕО)

Пилотите на руското воено воздухопловство биле во воздух повеќе од 25 часа и поминале растојание ...

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

-Не може да се потврди дека станува збор за поврзаност со првиот случај на Ковид- 19 во групата, ...

ЕУ има план за мигрантите преку солидарност меѓу сите земји –членки

„Мора да биде задолжително, сите земји-членки мора да помогнат во ситуација кога една земја...

На протестот во Москва уапсен е историчарот Валериј Соловеј,критичар на Кремљ (ВИДЕО)

Видеото објавено на Интернет покажува како неколку полицајци со црни маски на лицето го грабнуваа...

Обраќање на претседателот Пендаровски на 41. издание на фестивалот „Браќа Манаки"

Продолжувајќи го традиционалното покровителство на оваа значајна манифестација, претседателот Пен...

Во Данска најголем пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата

Високите бројки се објаснуваат со зголемениот капацитет за тестирање, иако данските власти изрази...

Едно лице почина во сообраќајката на автопатот Неготино-Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврш...

Полицијата во Прилеп спроведува акции за казнување на несовесни возачи

На удар се и моторџиите кои возат спротивно прописите на МВР.Од МВР соопштуваат дека полицијата з...

Октоберфест во време на корона:Почетокот одбележан со скромни свечености(ВИДЕО)

Бидејќи официјалното одржување на фестивалот е откажано, оваа година нема големи шатори полни со ...

Неверојатни снимки од пустошот што зад себе го остави ураганот ,,Јанос” во Грција(ВИДЕО)

Претходно ураганот ги опустоши островите во Јонското Море и регионот Кефалонија , каде што денеск...

Иранска активистка и политичка затвореничка,од затворот е пренесена во болница

„Затворот не извести дека Насрин е во лоша состојба и е во болница поради срцева слабост&ld...

Гордана Јанкуловска за Канал 5:Не сум во бегство и немам намера да бегам!

Таа дури и ги покани на кафе лиферувачите на лажната вест и сите кои се интересираат  дали е...

Судар на полицијата со демонстрантите на анти-корона протестот во Лондон (ВИДЕО)

Демонстрантите се собраа на плоштадот Трафалгар, а некои од нив се судрија со полицијата, пренесу...

ДЗСИ спроведува вонредни инспекции за смртните случаи последните денови

Првиот човек на Инспекторатот,  Ирина Бухова за Канал 5 ја потврди оваа информација.

Битиќи и Деспотовски за мерките за намалување на последиците од ковид 19

Изготвувањето на мерките од четвртиот пакет мерки за владина помош за стопанството не доцни туку ...